Λυδία Τσακαλίδου: Το τραμπολίνο είναι άθλημα υψηλών απαιτήσεων & γνώσεων

Συνάντηση Δημάρχου Βέροιας με μαθητή του 4ου ΓΕΛ που διακρίθηκε στους Παγκόσμιους Σχολικούς Αγώνες κολύμβησης
23/05/2018
«ΧΕΝΣΕΛ ΚΑΙ ΓΚΡΕΤΕΛ» Η παράσταση που αποθεώθηκε από μικρούς & μεγάλους τον χειμώνα θα περιοδεύσει το καλοκαίρι σε όλη την Ελλάδα
26/05/2018
Όλα

Η Καβαλιώτισσα αθλήτρια  Λυδία Τσακαλίδου μιλά αποκλείστηκα στο ηλεκτρονικό μαγκαζίνο citylife24.gr  και στην δημοσιογράφο Χρυσή Κατσαμακίδου.

1)Πως μπήκε το τραμπολίνο στη ζωή σου;

Το τραμπολίνο προϋπήρχε στην ζωή μας λόγω του πατέρα μου ως προπονητή του Παλμού επομένως για μένα ήταν κάτι τελείως φυσικό το να το εντάξω στην ζωή μου.

2) Γιατί επέλεξες το συγκεκριμένο άθλημα και όχι κάποιο άλλο πιο διαδεδομένο στο ευρύ κοινό;

Όταν πριν καν περπατήσω ανέβαινα στο Τραμπολίνο κ έβλεπα καθημερινά τις προπονήσεις των μεγαλύτερων τότε από μένα αθλητών ήταν κάτι το οποίο με μάγεψε και με κέρδισε. Οπότε δεν μπήκα καν στην διαδικασία να σκεφτώ αν ήταν διαδεδομένο στο ευρύ κοινό.

3) Γιατί πιστεύεις πως στην Ελλάδα δεν είναι τόσο γνωστό;

Το τραμπολίνο είναι ένα άθλημα υψηλών απαιτήσεων και γνώσεων τόσο για τους αθλητές όσο και για τους προπονητές. Δεν μπορεί να ασχοληθεί οποιοσδήποτε. Παρόλα αυτά κερδίσει καθημερινά όλο και περισσότερους.

4) Ξέρω ότι από μικρή ηλικία βρίσκεσαι στον χώρο του αθλητισμού ποιες είναι οι διακρίσεις σου;

Άρχισα να παίρνω μέρος σε αγώνες από ηλικία 8 χρονών με πάρα πολλές διακρίσεις σε όλους τους αγώνες που συμμετείχα . Σημαντικότερες επιτυχίες ήταν όταν κέρδισα το κύπελλο Ελλάδος το 2016 της κατηγορίας Παγκορασίδων (8-12 ετών) που έγινε στην Αθήνα. Το κύπελλο που κατέκτησα τον Σεπτέμβριο του 2017 στον διεθνή αγώνα << Independence cup >> της Βουλγαρίας . Την 1η  θέση στον διεθνή αγώνα Τραμπολίνο στην Περαία της Θεσσαλονίκης  τον Φεβρουάριο του 2018. Πιο σημαντική διάκριση από όλες ήταν η πρόσφατη συμμετοχή μου με την εθνική ομάδα νεανίδων στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Τραμπολίνο στο Baku  του Azerbaijan 12-15 Απριλίου 2018 κατακτώντας την 3η θέση στο ομαδικό , την 5η θέση στο συγχρονισμένο Τραμπολίνο και την είσοδο μου στον ημιτελικό του ατομικού παίρνοντας την 14η θέση. Άλλη μία διάκριση,15 μέρες μετά την επιστροφή μου από το πανευρωπαϊκό ήταν η κατάκτηση της 1ης  θέσης στην κατηγορία κορασίδων στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Τραμπολίνο στο Λαύριο στις 27-28 Απριλίου 2018.

5) Ποια ήταν η πιο έντονη συναισθηματικά στιγμή σου και γιατί;

Ήταν στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα όταν έγινε η απονομή όπου κερδίσαμε το χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό και έβλεπα τη σημαία μας  να υψώνετε γεμίζοντας μας συγκίνηση και περηφάνια.

6) Πόσο εύκολο ή δύσκολο  είναι να συνδυάσεις τις υποχρεώσεις σου στο σχολείο με τις προπονήσεις;

Σίγουρα υπάρχει δυσκολία για ένα παιδί στην δική μου ηλικία να μπορεί να κάνει και πρωταθλητισμό και να είναι και καλό στο σχολείο. Πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα θέλησης!

7) Ποιοι είναι οι επόμενοι σου στόχοι;

Οι επόμενοι στόχοι μου είναι ένα βήμα την φορά. Επομένως πάω για το  Παγκόσμιο Ηλικιών τον ερχόμενο Νοέμβριο στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας, όπου θα συμμετάσχω στην κατηγορία 13-14 ετών, όπου με γερή προπόνηση καλή διάθεση και μεγάλη συγκέντρωση, πιστεύω καταρχήν σε μία καλή εμφάνιση που θα μου δώσει την πρόκριση στην τελική οκτάδα της κατηγορίας μου!!!